تبلیغات
چشمه ی کوثر - حسن ظن به خدا

به نام خداوند بخشنده و مهربان

بوی رحمت الهی از همه دعاها به مشام جان می رسد.رحمت الهی دست همه ما را می گیرد.حتی حسن ظن . امید به خدا موجب نجات ما خواهد شد.روایتی در "سفینة البحار" آمده است که بسیار عجیب است.

امام صادق (ع) می فرمایند:

آخرین بنده ای را که فرمان داده می شود که به سوی آتش ببرند،نگاهش را برمیگرداند.گویا به دنبال گمشده ای می گردد.خداوند عزوجل می فرماید:او را بیاورید.وقتی می آورند،به او میگوید:"برای چه نگاهت را برگرداندی؟"،میگوید:"خدایا،گمان من به تو این نبود."خداوند می فرماید:"ای بنده من گمان تو به من چه بود؟"میگوید:"پروردگارا،گمان من به تو این بود که گناهان مرا می بخشی و مرا به بهشت می بری".

امام صادق(ع) می فرماید:

خدای متعال پنج قسم میخورد و میگوید:فرشتگان من،به عزت وجلالم ونعمت ها و بلایم و بلندی مقامم!این بنده من در طول حیات خودش هیچگاه به من خوش بین نبوده است.اگر در زمان حیاتش یک لحظه به من خوش بین بود، او را از آتش جهنم نمی ترسانیدم.کذبش را روا گردانید و او را وارد بهشت کرد.

خدایی که به گمان دروغ اجر و مزد میدهد و راه را باز میکند، اگر کسی واقعاٌ خوش بینی ارایه بدهد، در حق او چه خواهد کرد!باید به خدای کریم ورحیم خوش بین بود.امام صادق در ادامه همین روایت فرمودند:

هر بنده ای به خدا خوش بین باشد، خدا با همان خوش بینی با او عمل میکند.و هر بنده ای به خدا سوءظن داشته باشد،خداوند با همان بدبینی با او رفتار می کند.واین همان معنای فرموده خداست که فرمود:"آری این گمان بدی بود که درباره پروردگارتان داشتید و همان موجب هلاکت شما گردیده و سرانجام از زیانکاران شدید."

در روایات آمده است:

بزرگ ترین گناهان سوءظن و بدگمانی به خداوند است.

در برابر آن فرمودند:

حسن ظن به خدا بهای بهشت است.

خداوند به جهنمی ها می فرماید:

گمان خودتان بود که من شما را نمی آمرزم و به بهشت نمی برم.خود شما بد بریدید.قیچی دست خود شما بود.خوش بین باش و خوش ببر و از رحمت و محبت و جمال و زیبایی ها بگو.

 

برگرفته از کتاب سیره پیامبر اکرم(ص) در محبت و رحمت نوشته حبیب الله فرحزاد


برچسب ها: چشمه کوثر، رحمت الهی، امام صادق(ع)، سفینة البحار، خدا، بهشت، جهنم، دروغ، حسن ظن، سوءظن، محبت، جمال و زیبایی، کتاب سیره پیامبر اکرم در محبت و رحمت، حبیب الله فرحزاد،  

تاریخ : یکشنبه 19 شهریور 1391 | 05:50 ب.ظ | نویسنده : هما افضلی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.