تبلیغات
چشمه ی کوثر - آداب مهمانی

آشنایی با آداب ضیافت و رسوم دینی مهمانی،در محدوده اخلاق معاشرت میگنجد.این موضوع،دو جنبه و دو طرف دارد:یکی کسی که مهمان می کند و دیگری کسی که مهمانی می شود و هر کدام را آداب و روش و حد وحدودی است که در اینجا مورد بحث قرار می گیرد.

"مهمان،برکت خانه"

مهمان رحمت الهی است و پذیرایی از مهمان، توفیقی ارجمند است که نصیب هرکس نمیشود،مهمان حبیب خداست.در ضرب المثلهای ایرانی آمده است که "مهمان روزی خود را با خود می آورد."البته این ضرب المثل،از احادیث اسلامی گرفته شده است و ریشه ای دینی دارد.از حضرت رسول(ص)روایت است که "مهمان روزی خود را نازل میکند،البته اضافه براین گناهان صاحبخانه و میزبان را نیز میزداید و این برکتی شگفت است.

"موارد مهمانی"

از توصیه های حضرت رسول به امیرالمؤنین یکی هم این بود:

"یا علی!جز در این پنج مورد،ولیمه ای نیست:ازدواج و عروسی،تولد نوزاد،ختنه کردن کودک،ساختن و خریدن خانه،بازگشت از سفر حج."

"مهمان نوازی"

این نیز ریشه در فرهنگ دینی و باورهای مذهبی دارد.در روایات اسلامی،به تکریم و گرامی داشتن مهمان و پذیرایی از مهمان سفارش شده است و مهمان دوستی را خوش میدارد و خوشحال شدن از آمدن مهمان را نیز نیکو می شمارد و خانه بی مهمان را دور از فرشتگان می داند.

از پیامبر اکرم(ص) روایت شده است که فرمود:"مهمانها را اکرام و پذیرایی کنید."

"پرهیز از اسراف و ریا"

هر عمل خیری گاهی دچار برخی آفتها میشود،با همه ستایشی که از پذیرایی شایسته از مهمان شده،اگر جنبه تعادل رعایت نشود و به مرز اسراف و ولخرجهایی برسد که اغلب،روی چشم و هم چشمی است،یا ریشه در خودنمایی دارد ناپسند است و همین کار مقدس و خداپسند از قداست و محبوبیت نزدخدا می افتد.

اطعام،با همه ارزشی که دارد آنجاست که برای خدا باشد و به قصد سیر کردن شکمی گرسنه یا شاد کردن برادری مؤمن یا تقویت رابطه های خویشاوندی و صله رحم باشد.

***********************

اصل مهمانی و مواردی که در اسلام،توصیه به مهمانی دادن شده است گفته شد.اینک سخن با مهمان است و آداب مهمانی رفتن.

"مهمان یا دردسر؟"

مهمانی که میزبان را به تکلف و زحمت می افکند نه تنها رحمت نیست که شوم است.اگر مهمان دیروفت یا نابهنگام برسد باید به هرچه که هست قناعت کند نه مهمان توقع زیادی داشته باشد نه صاحبخانه خود را به دردسر بی افکند.در این صورت دوستیها تداموم می یابد.

"مهمان ناخوانده"

یکی از نکات بی دعوت به مهمانی نرفتن است یکی هم همراه دعوت شده را با خود نبردن!اگرچه میزبان میگوید:"خوب،چه میشد مهمانتان را هم می آوردید و....."

اما توصیه اسلام به پرهیز ازین مساله است.در حدیثی پیامبر اسلام به حضرت علی فرمود:

"یا علی هشت گروهند که اگر مورد اهانت قرار گرفتند خودشان را سرزنش کنند نه دیگری را یکی از آنان کسی است که به مهمانی که دعوت نشده است برود.

"گله نداشتن"

زبان به گلایه گشودن هم طرف مقابل را شرمنده می کند هم نشانه کم ظرفیتی و دون همتی و حقارت نفس گله کننده است.

اگر به مهمانی رفتیم و غذا و جا و شرایط مطابق میل مان نبود،باز هم عیب جویی و شکوه مناسب نیست.ایثار و گذشت و والا همتی مخصوص همین جاست!پس همت بلنددار مبادا صفای دوستی و خویشاوندی با چنین توقعهایی به کدورت مبدل شود.

حیف است!

برگرفته از کتاب اخلاق معاشرت از جواد محدثی



تاریخ : سه شنبه 3 مرداد 1391 | 04:42 ب.ظ | نویسنده : هما افضلی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.