تبلیغات
چشمه ی کوثر - آداب روزه

بدان که ثواب روزه بسیار و اجر آن بی شمار است و آیات و اخبار بسیار در فضیلت روزه آمده است که احتیاج به ذکر آنها نیست بلکه در اینجا به برخی از آداب روزه اشاره می شود.

سزاوار است که روزه دار چشم خود را بپوشاند از هرآنچه نظر کردن به آن حرام و مکروه است و یا دل او را از یاد خدا غافل می سازد.و محافظت نماید زبان خود را از چمیع آفات و معاصی متعلق به زبان مانند:"غیبت،تهمت،دروغ،سخن چینی و..."

و گوش خود را نگه دارد از هر آنچه که شنیدن آن حرام و مکروه است و شکم خود را باز دارد از غذاهای شبهه ناک و حرام و همچنین سایر اعضا و جوارح خود را از محرمات و مکروهات متعلق به آن حفظ نماید.

در اخبار از علمای شیعه رسیده است که هرگاه کسی خالص از برای خدا،ماه رمضان را روزه بدارد و در آن ماه باطن خود را از اخلاق بد و رذیله پاک سازد و اعضای ظاهره خود را از معاصی نگه دارد و از حرام در خوراک و پوشاک و مسکن دوری کند و به جز حلال چیزی نخورد و در خوردن حلال نیز افراط نکند و فی الجمله بر نمازهای نافله و بعضی از ادعیه و آدابی که در این ماه سنت شده است مواظبت نماید مستحق مغفرت الهی و خلاص از عذاب اخروی میگردد.

امیدوارم همه ما بتوانیم از برکات این ماه عزیز بهره مند شویم و مستحق مغفرت الهی شویم.

برگرفته از کتاب معراج السعادة از عالم ربانی ملا احمد نراقی.


برچسب ها: ماه رمضان، چشمه کوثر، حضرت محمد(ص)، آداب روزه، غیبت، تهمت، دروغ، سخن چینی، کتاب معراج السعادة، عالم ربانی ملا احمد نراقی،  

تاریخ : جمعه 30 تیر 1391 | 09:19 ب.ظ | نویسنده : هما افضلی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.