تبلیغات
چشمه ی کوثر - آیین دوستی و محبت

از قدیم گفته اند هزار دوست کم است و یک دشمن بسیار...

دوست،همدم تنهایی های انسان،شریک غم ها و شادی ها،بازوی یاری رسان در نیازمندی ها و مشاور خیرخواه در لحظات تردید است.

بعضی از مردم به خاطر خصلتهای خودخواهانه یا توقعات بالا و دلایل دیگر نمیتوانند برای خود دوستی برگزییند و از تنهایی در آیند.

به تعبیر حضرت علی(ع):

"ناتوانترین مردم کسی است که از دوست یابی ناتوان باشد،و ناتوانتر از او کسی است که دوستان یافته را از دست بدهد و قدرت حفظ آنان را نداشته باشد."

دوستی حد و مرزی دارد که باید حفظ شود،جلوه دوستی کامل و راستین،در مودت قلبی،حفظ حرمتها،مراعات حقوق،یاری در هنگام نیاز،مساعدت در وقت گرفتاری است و بدون اینها اعمال دوستی پذیرفته نیست.

در باب دوستی گوهرهای فراوانی در گنجینه های حدیثی ما نهفته است،برای آنکه از آن محتواهای سودمند بی بهره نباشیم،در اینجا فهرستی از نکاتی را که در آیین دوستی باید بکار بندیم می آورم:

1.بهترین دوستان کسانی هستند که عیبهایتان را به شما بگویند و در کارهای اخروی کمکار شما باشند،شما را از گناهان بازدارند و از لغزشهای شما چشم بپوشند.

2.دوست خود را زیاد سرزنش نکنید که کینه می آورد.

3.دوست خوب کسی است که عیب دوست خود را در نهان به او بگوید نه در آشکارا و نزد دیگران.

4.هرگاه به دوستی علاقه داشتید آن را ابراز کنید که موجب افزایش محبت میشود.

آنچه روابط دوستانه را نیرومندتر میسازدابراز علاقه است.

امام صادف(ع) میفرمایند:"اگر به کسی علاقه و محبت داشتی،او را آگاه کن."

قدر دوستی ها،پیوندهای عاطفی را بدانیم و از دوستان صادق و پرهیزگار دست برنداریم و چراغ محبت را دلهای خویش شعله ور نگه داریم.از زخم زبان و کلمات تحقیرآمیز و برخورد دشمنی برانگیز با دوستان برحذر باشیم.

برگرفته از کتاب اخلاق معاشرت از جواد محدثی


برچسب ها: چشمه کوثر، دوست، حضرت علی(ع)، ناتوانترین مردم، بهترین دوستان، کینه، ابراز دوستی، امام صادق(ع)، کتاب اخلاق معاشرت، جواد محدثی،  

تاریخ : دوشنبه 19 تیر 1391 | 03:39 ب.ظ | نویسنده : هما افضلی | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.